Derliaus šventė: „Platūs užmojai tuose Šalčininkuose!”

Tokio renginio Šalčininkų rajone dar nebuvo! Nepaisant to, kad Derliaus šventė yra ypatinga ir kasmet maloniai nustebina organizaciniu mastu, šiemet Šalčininkai pranoko patys save, aukštai užkėlę meninę ir organizacinę kartelę. Tiesą sakant tokio renginio, organizuojamo tokiu didžiuliu mastu , Šalčininkams galėtų pavydėti kur kas didesni Lietuvos miestai. Bravo organizatoriams!

Derliaus šventė Šalčininkuose įvyko sekmadienį, rugsėjo 17 d. Tradiciškai renginys prasidėjo šv. mišiomis, kurias aukojo Šalčininkų parapijos klebonas kun. Ruslan Vilkel. Dvasininkas dėkojo žemdirbiams už šių metų derlių ir kreipėsi į susirinkusius su prašymu rūpintis mūsų širdyse pasėtomis amžinybės sėklomis.

Po pamaldų Derliaus šventę oficialiai atidarė Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič. Meras pabrėžė žemdirbio darbo svarbą ir dėkojo už triūsą, pagarbą žemei, šeimos vertybių puoselėjimą ir mūsų protėvių palikimo išsaugojimą.

– Būtent Jūsų dėka žemė duoda vaisius, kuriais visi naudojamės, – kalbėjo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič. – Tik sunkiai ir sąžiningai dirbant galima gauti gerus rezultatus. Būtent mūsų ūkininkų darbas yra puikus to pavyzdys. Derliaus šventė Šalčininkuose turi ypatingą reikšmę ir parodo puikią mūsų tradiciją. Dėkojame Dievui ir žemdirbiams už duonos dovaną. Linkiu visiems šiandien gražių susitikimų, pokalbių ir, žinoma, gerai pasilinksminti. Geros Derliau šventės! – tęsė jis.

 
 
 
 

Žemdirbius pasveikino ir už triūsą padėkojo Lenkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Konstanty Radziwiłł, kuris perskaitė Lenkijos Respublikos Prezidento Andžejaus Dudos laišką. Europarlamentaras ir Krikščioniškų šeimų sąjungos – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Waldemar Tomaszewski pasveikino šalčininkiečius ir organizatorius su puikia švente, o taip pat tarė pagarbos ir padėkos žodžius ūkininkams, kurie savo sunkiu darbu užsitarnavo pagarbą, o mes galime didžiuotis, jog kartu su jais švenčiame pabaigtuves. Į šventę taip pat atvyko garbingi svečiai: LR Seimo nariai Rita Tamašunienė, Beata Petkevič ir Česlav Olševski, lenkijos valstybės sekretorius Tomasz Rzymkowski, Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje pirmoji sekretorė – Konsulė Irmina Szmalec, JAV ambasados Viešosios diplomatijos skyriaus vadovas Phil Rewry, Pasaulio Polonijos tarybos pirmininkas Jaroslav Narkevič, Kujavijos – Pamario vaivadijos vicemaršalka Zbigniew Ostrowski, Vilniaus rajono vicemerė Edita Tamošiūnaitė, Šalčininkų rajono vicemerai Josif Rybak ir Valdemar Sliževski, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gžegož Jurgo, Lenkijos savivaldybių, bendradrabiaujančių su Šalčininkų rajono savivaldybe, delegacijos.

Šalčininkų krašte, kur žemės ūkis yra pagrindinė gamybos šaka, Derliaus šventė tapo pagrindiniu renginiu, o tradicija ją švęsti puoselėjama jau keliolika metų – tai padėka už derlių ir už sunkų žemdirbio darbą. Mes visi naudojamės žemės ūkyje užauginta produkcija. Derliaus šventė – tai padėkos, o kartu ir gražių tradicijų, puikiai derančių su mūsų daugiakultūriškumu ir Šalčininkų žemės paveldu, demonstravimo metas.

Svarbi, o gal ir svarbiausia, Derliaus šventės dalis buvo geriausio 2023 žemės ūkio apdovanojimai. Šiemet šį garbingą titulą pelnė Irena ir Genrik Požarickiai iš Jančiūnų kaimo (Butrimonių sen.). Meras Zdzislav Palevič apdovanojo konkurso nugalėtojus oficialios šventės metu. Plačiau skaitykite ČIA.

Svarbiausios Derliaus šventės idėjos išreiškiamos pabaigtuvių vainikuose – javų ir nuskintų žemės vaisių simboliai. Kasmet vainikai atrodo lyg tikri meno kūriniai. Jie gaminami iš svarbiausių kaimo kultūrų. Seniūnijų gyventojai įdėjo daug darbo, kad laimėtų gražiausio derliaus vainiko konkursą. Šiemet neprilygstamais tapo Šalčininkų ir Dainavos seniūnijų gyventojų vainikai, antrą vietą konkurse pasidalijo Jašiūnų ir Baltosios Vokės seniūnijų gyventojų nupinti vainikai, trečią vietą pelnė Butrimonių ir Turgelių seniūnijų vainikai.

Renginio metu apdovanoti konkurso „Gražiausia sodyba 2023“ nugalėtojai. Plačiau skaitykite ČIA.

Kaip ir kasmet Derliaus šventės dalyvius traukė kiemeliai, kuriuos sukūrė visi 13 rajono seniūnijų. Kaimiško maisto ir liaudiškų amatų gaminiai viliojo kaimiškų lašinių ir naminių pyragų kvapais, o kiemelių puošyba tiesiog gniaužė kvapą! Iš kur tiek daug fantazijos ir kūrybiškumo? Mūsų rajono seniūnijų darbuotojai ir jų pagalbininkai turi begalinį talentų ir įgūdžių potencialą! Kiekvienas kiemelis galėjo nustebinti savo individualumu, kiekvienas turėjo „perliuką“: Gerviškės vaišino žuviene, paruoštą pagal seną vilnietišką receptą, Turgeliuose 80-ies litrų čenakų puodas, gera nuotaika papuošti balandėliai ir plovas, pagardintos žiupsneliu laimės – visa tai lydėjo kaimo muzikantų atliekama muzika Akmenynės seniūnijos kiemelyje. Tegul kas nors pasako, kad iš Derliaus šventės išėjo alkanas?! Be to, į Akmenynę į Derliaus šventę atkeliavo 20 kg sveriantis moliūgas, o į Jašiūnus – didžiulis ežys su baravyku. Baltojoje Vokėje žmonės šventė kaimo vestuves – svečių pilna troba! Dieveniškės nustebino rankdarbiais, pagamintais iš gamtos dovanų. Tikri meno kūriniai! Konkuruoti su jais galėjo tik Poškonių šiaudinės knygos. Ir sugalvok tu kažką panašaus! Lankantis kituose kiemeliuose tęsiasi atradimai: javų laukai Butrimonyse – žavinga idilė ir atostogų pas močiutę kaime prisiminimai. Priešingas vaizdas Pabarėje, įkvėptas amerikietiškių laukų motyvais. Mažesni ir didesni moliūgai – oranžinės spalvos bomba! Šalčininkuose kaimiška nuotaika, tačiau viskas šiuolaikiškai  – pagal naujausias mados ir technikos tendencijas. Kalesninkuose dūzgėjo lyg avilyje, o Eišiškės kvietė publiką šokti.

 
 
 
 
 
 
 

Meninė Derliaus šventės dalis – tai atskiras renginio elementas, suburiantis prie scenos publiką, kuri koncertinėje programoje visada ras pasirodymą pagal savo skonį. Už tai reikia padėkoti Šalčininkų kultūros centro kolektyvui, kuris kaip visada kruopščiai apgalvoja atlikėjų pasirodymą. Sentimentalus pabaigtuvių vaidinimas palietė žiūrovų širdis, sužadinęs praeities dvasią. Gražiu spektaklio tęsiniu tapo liaudies muzikos įkvėptų kolektyvų „Solczanie“, „Solczanka“, „Turgielanka“, „Łałymka“ pasirodymai. Būtent šių atlikėjų dėka galime stebėti folklorą kaip istorinį ir kultūros liudijimą. Žinoma, niekas taip nesujaudina, kaip pačių mažiausių pasirodymai. Audringi plojimai lopšelių-darželių „Pasaka“ ir „Vyturėlis“ auklėtiniams privertė vaikus pasijusti tikrais artistais. Po jų pasirodė šokių kolektyvas „Smile“, Šalčininkų S. Moniuškos menų mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras ir akordeonistų ansamblis, o taip pat baleto skyriaus mokiniai, pristatę šiuolaikiškas kompozicijas, suteikusias koncertinei programai gaivumo ir dinamikos.

 
 

Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ pasirodymai visuomet kelia žiūrovų entuziazmą. Šį kartą nebuvo kitaip. Neeilinis muzikantų, šokėjų ir vokalistų pasirodymas apdovanotas aplodismentais. Ansamblis puikiai koncertavo Šalčininkuose, pristatęs visų Lietuvos regionų šokius ir dainas, o spalvingi kostiumai kėlė ne mažiau susižavėjimo, negu atlikėjų artistiškumas.

Šio vakaro žvaigžde tapo nepakartojama Džordana Butkutė, kurios pasirodymas tiesiog įelektrino publiką. Dainuoti kartu su dainininke į sceną atėjo daugybė gerbėjų. Tai bent pasirodymas! Vakaras Šalčininkuose buvo iš tiesų pašėlęs.

Derliaus šventės torto puošmena buvo lenkų televizijos vasaros trasos koncertas „Šokanti Lenkija“. Šalčininkų, ir ne tik, publikai koncertavo didžiausios Lenkijos muzikos scenos žvaigždės: : Edyta Górniak, Kombi Łosowski, Sławomir, Ivan Navi, Mig, Komodo, Alexis, Milena Sadowska, Blanka, o kartu su jais ir šių metų Eurovizijos dalyvė Monika Linkytė. Atmosfera prie scenos buvo nepakartojama.

 
 
 

Nuoširdžiai dėkojame organizatoriams, atlikėjams ir rėmėjams už atsidavimą ir didžiulį indėlį ruošiantis šių metų Derliaus šventei Šalčininkuose. Dėkojame seniūnams ir jų pagalbininkams už niekam neprilygstamus kiemelius ir Derliaus šventės tradicijos puoselėjimą. Šilčiausi padėkos žodžiai –  Šalčininkų kultūros centro darbuotojams, kurie sugebėjo sėkmingai valdyti didžiulę Derliaus šventės visumą. Žavimės atlikėjų meistriškumu. Dėkojame Lenkijos televizijai už nuostabų koncertą „Šokanti Lenkija“, kuris papuošė Derliaus šventę ir tapo unikaliu muzikiniu renginiu visai rajono bendruomenei. Norime padėkoti gausiam rėmėjų būriui, be kurių Derliaus šventė nebūtų tokia, kokia buvo!

Ačiū! Iki pasimatymo kitais metais!

Pagrindinis organizatorius ir rėmėjas

Šalčininkų rajono savivaldybė

Organizatorius

Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras

Rėmėjai

Kujavijos – Pamario vaivadija (Województwo Kujawsko – Pomorskie) Lenkijos Respublikos Ministrų Tarybos Pirmininko Kanceliarija (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP) Draugija „Wspólnota Polska“ (Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”)

Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyrius

„Projektas remiamas Lenkijos Respublikos Ministrų Tarybos Pirmininko kanceliarijos skirtomis lėšomis, vykdant konkursą Polonija ir lenkai užsienyje 2023”

RĖMĖJAI:

UAB „Kerista”, direktorius Juozas Gedvilas

UAB „Arbena”, direktorius Audrius Katauskas

UAB „Parama“, generalinis direktoriui Raimondas Juodsnukis

UAB „Namesta“, generalinis direktorius Ježy Obločinski

UAB „Jaraks”, direktorė Česlava Voitechovič

UAB „Šalmesta“, direktorius Ričardas Rogačius

UAB „Alzeta“, direktorius Aleksej Govin

AB „Vilniaus Lytagra“, direktorius Pranas Paškevičius

AB „Actas”, direktorius Aloyzas Ubis

UAB „Domsana“, direktorė Beata Ašmankevičienė

AB „Tomega“, direktorius Artūras Miliauskas

UAB „Etanetas”, direktorius Artur Stefanovič

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijai, pirmininkas Genrik Kolendo

UAB „Emivela“, vadovas Valerijui Denisenko

UAB „Polivektris”, direktorė Anastasija Bezborodych

NUOTRAUKŲ GALERIJA